Joinedincare

Joined In Care

Как да изберем помощни средства за възрастни?

Статия за избора на помощни средства за възрастни хора

Рядко сме подготвени, когато възрастен близък счупи крак или ръка, временно е в невъзможност да се движи или има нужда от специализирани помощни средства, включително и специално легло при залежаване. Затова изборът на бастун, патерици, проходилка, специален стол или настройка за тоалетна, е труден. Има опции за безплатно предоставяне, при определи условия от НЗОК, за наемане и закупуване на тези помощни средства, но преди това е важно:

  • Да говорите с лекар, физиотерапевт, рехабилитатор за това от какво точно има нужда пациентът. От патериците, през проходилките и инвалидните столове, до леглата, имат специфики, които медицинските лица познават добре. Затова тяхното мнение е входното при взимате на решение какво да потърсите. 
  • Ако взимате назаем от приятели или доставчик, уверете се, че помощните средства са безопасни, напълно годни за употреба. Ако се съмнявате, че има какъвто и да е проблем или недостатък, повреда, която ще възпрепятства тяхната употреба, не взимайте. Това са медицински средства и ако има проблем, това може да ви затрудни, да застраши здравето на близките ви. Търсете карта, която оказва гаранционния срок, ако има такъв, потърсете сервиз, ако е наличен. 
  • Подобни решения обикновено се вземат бързо и при неочаквани обстоятелства, но проверете доставчика на помощните средства – дали има сайт, физически адрес, предоставя ли гаранция или заменя ли проходилката например при дефект в определен срок. Както стана дума по-рано, безопасността е на първо място, така че ако нещо ви притеснява, помислете два пъти. 
  • Съобразете помощното средство – ако е легло например, поставка за тоалетна, проходилка, с дома на болния. Има ли достатъчно място? Той/тя може ли да се движи спокойно, да излиза навън без помощ? Нужно ли е да разместите мебели? Средата у дома и на излизане от вкъщи достъпна ли е? Относно тоалетната – вземете размери, защото в някои случаи има значение за закрепването.
  • Обучете се, обучете близките си, които ще ползват или поддържат помощните средства. Запознайте се подробно с инструкциите, с начина на употреба. Ако е нужно, нека медицинско лице или рехабилитатор ви помогне през първите дни. Важно е и да преодолеете евентуална съпротива от страна на болния относно ползването на помощното средство. Бъдете търпеливи.

Видове проходилки и други помощни средства

Видове проходилки

Проходилката е помощно средство за придвижване. Предназначено е за хора с двигателни затруднения или проблеми с баланса и равновесието. Проходилките се използват и по време на рехабилитация. Осигуряват стабилност и понижават риска от падания, както вече писахме.

Най-често срещаните проходилки за възрастни хора са стандартна проходилка, проходилка с две колела, четириколесна проходилка (известна още като „ролер“)

При.нестабилна походка, когато значителна тежест на тялото пада върху проходилката, е подходящ стандартен проходител, пише в статия Медицинска енциклопедия 2022. Проходилката с две колела е за хора, които са по-леки. Тази с четири колела е за баланс.

Един от най-важните показатели при избора на проходилка е правилно подбраната височина. Повечето проходилки са с регулируема височина и се предлагат в три височинни диапазона – от 66 до 95 см. Регулацията на височината се осъществява на стъпки от 1 инч (2.54 см), припомня https://sanitarenmagazin.bg/.

За да се уверите, че сте поръчали правилната проходилка, направете следното измерване на човека, който ще я ползва:

  • Нека застане в изправено положение, с ръце, спуснати до тялото и изпънати в лактите. Не забравяйте за измерването, да обуе обувките, които обичайно ще ползва при движение с проходилката.
  • Измерете разстоянието от пода до сгъвката на китката, без да променяте изправената поза на тялото. Това е височината на ръкохватките на проходилката, която е необходима. Така при хващане на ръкохватките с ръце, лактите на ръцете ще останат в лека флексия, около 200 към равнината на ръкохватките.

Често изборът на проходилка върви с избора и на тоалетен стол или приставка за тоалетна. И двете се водят медицински средства. Основна функция на тоалетните столове да помогнат на хора с намалена подвижност да се чувстват по-удобно при личната им хигиена.. Тоалетният стол (commode chair) представлява преносима тоалетна – стол, окомплектован с подвижно гърне. Има подвижен съд, който трябва да се изпразва ръчно, след всяка употреба. Това означава, че е необходим помощник / болногледач, който да се грижи за този процес.

Надстройката за тоалетна е подвижна приставка към наличното домашно санитарно обзавеждане, добавяща височина към седалката на тоалетната. Повдигането на нивото на тоалетната чиния с няколко сантиметра намалява значително усилията на мускулите на бедрата и улеснява сядането и ставането от нея. Има възможност за увеличаване или намаляване на височината, защото колкото по-висок е един ползвател, толкова по-висока корекция на височината му е необходима, в определени случаи. Прочетете съветите на експертите как да изберете и настроите помощното средство.

Предоставяне на безплатни помощни средства от НЗОК 

При нужда можете да кандидатствате за целева финансова помощ за т.н. „безплатни помощни средства“ като инвалидни колички, тоалетни столове, столове за баня, комбинирани тоалетни столове, ходилки/проходилки, подлакътни патерици тип канадки, подмишечни патерици, бастуни, три и четириопорни бастуни, антидекубитални дюшеци за лежащо болни, антидекубитални възглавници и други помощни средства и резервни части и консумативи за всички изброени по-горе медицински изделия и помощни средства за хората с увреждания. НЗОК определя правилата за предоставянето им.

Препоръчваме ви, ако вече нямате нужда от тях, и ако сте закупили помощни средства, ако те са в изправност, да ги предоставите безвъзмездно или дарите на хора в нужда.

Автор: Мая Цанева